Op 25 juni hield Ecopower een webinar (in het Engels) voor het Europese project AquaCOM, gepresenteerd door projectverantwoordelijke warmte Colette Van Loy. In het AquaCOM-project ontwikkelt Ecopower een coöperatief warmtenet met aquathermie uit de Dijle.
Alle studies zijn afgerond, de technologische keuzes zijn gemaakt, de eerste contracten met de molenbewoners zijn afgesloten en planning van de werken later dit jaar krijgt volop vorm. Een goed moment om een stand van zaken en de lessen uit het traject te delen met de projectpartners en andere stakeholders.
00:00 - Introduction and welcome
01:02 - Overview of Ecopower and the project
02:24 - Understanding the mill site
05:28 - Aquathermal energy project details
07:15 - Technical challenges and solutions
11:05 - Economic feasibility and business case
14:16 - A straight forward heating installation & smart electricity use
16:12 - Ground plan of the heating network: including the across street neighbours
18:06 - Timeline and near future: installing the elements on site
19:10 - Extra study to optimize the heat pump
21:14 - Key learnings from the additional study
26:38 - ESCO and community engagement
30:21 - Key learnings from the pilot site
33:53 - Q&A session

Meer weten over het project AquaCOM? Lees hier meer.
Over de molen van Rotselaar
De molen van Rotselaar is een veelzijdig en duurzaam project gelegen op een historische locatie. De site omvat een cohousing-project met negen huishoudens, een groentewinkel, een bakkerij en de oude graanmolen die nu fungeert als museum. Daarnaast biedt het complex een bezoekerscentrum, vergaderzalen, kantoorruimte en andere voorzieningen.
Aan de keukentafel van de molen van Rotselaar werd in 1991 Ecopower opgericht.
Benieuwd naar deze fantastische locatie die erfgoed en innovatie combineert? Een woordje uitleg over AquaCOM en het warmtenet? Iedereen is van harte welkom op de jaarlijkse molenfeesten, dit jaar op 16 en 17 augustus met als thema ’40 zomers feest & energie op de molen’.

Lokale productie van groene stroom

Historisch werd aan de van Rotselaar molen elektriciteit geproduceerd met een kleine waterkrachtcentrale in de Dijle. Na restauratie wekt die sinds 2004 groene stroom op voor de klanten van Ecopower. Omwille van de regels van de elektriciteitsmarkt mag de stroom niet rechtsreeks ter plaatse door de molenbewoners worden verbruikt. Dat is jammer, want zodra de stroom het net op gaat, worden er heffingen, btw en netkosten aangerekend.
Het toekomstige warmtenet biedt hier een mooie opportuniteit: voor het aandrijven van de warmtepomp mag de duurzame stroom van de molen wél rechtstreeks worden ingezet. Een mooi pluspunt voor de business case.
Lokale productie van groene warmte

Na groene stroom in 2004 volgt er nu dus lokale groene warmte. Vanaf eind 2025 komt er, via het Europese project AquaCOM, een coöperatief warmtenet met aquathermie op de molensite.
Het warmtenet zal warmte onttrekken aan de rivier de Dijle. Via een centrale warmtepomp wordt de warmte opgewaardeerd en verdeeld via een kleinschalig warmtenet. De warmtepomp wordt aangedreven door de groene stroom van de waterkrachtturbine. Door de ondergrondse buizen krijgen de molenbewoners 100% duurzame warmte geleverd voor centrale verwarming en sanitair warm water. Aanpassingen binnen in de woningen zijn hiervoor niet nodig.
Primeur: warmtenet exclusief voor bestaande woningen

Warmtenetten zijn een cruciaal element in de energietransitie. Toch kent het warmtenetverhaal in Vlaanderen nog geen grote doorbraak, zeker als het gaat over het aansluiten van bestaande grondgebonden woningen. Daarbij zetten technologische complexiteit, de grote hoeveelheid betrokken partijen en de financiële risico’s nog de rem op. Bij industrie, bedrijven en nieuwbouwwijken zijn er wel al heel wat succesvolle verhalen, waaronder het warmtenet ‘Warmte Verzilverd’ van Ecopower in samenwerking met ZuidtrAnt-W en Kelvin Solutions.
Het warmtenet voor de molen van Rotselaar is het eerste warmtenet in Vlaanderen dat voor uitsluitend bestaande woningen en andere kleine verbruikers wordt aangelegd. Dankzij de steun van het Europese AquaCOM-project, de lokale stroomproductie, het engagement van de molenbewoners en het doorgedreven studiewerk konden we in februari 2025 een positieve business case voorleggen. Lees er in dit blogartikel meer over.
De molen van Rotselaar zet zich hiermee verder op de kaart als een pionier in innovatieve energie-oplossingen in combinatie met het beschermen en koesteren van ons historisch erfgoed.